Katil Drone Devri

İzleyeceğiniz videonun tam çevirisini yapmaya çalışacağım. Çok önemli ve can alıcı noktaları var. Lütfen dikkatle izleyin ve okuyun.

Ben bu videoyu izlediğimde dehşete düştüm çünkü daha birkaç ay önce bu konuyla ilgili ilginç bir film izlemiştim. O zaman bana saçma sapan gelen o yapıtının gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu bilmiyordum.

İzlediğim o filmin adını hatırlamasam da, oradaki Drone’lar Arı şeklinde tasarlanmışlardı. Gerisi de az çok videoda izleyeceğiniz türden kurgulanmış bir hikayeydi. Filmde Drone’ların arı şeklinde tasarlanmış olmalarının sebebi ise İngilizcede ‘Drone’ Kelimesinin erkek asker arılar için kullanılıyor olmasıdır.

Günümüzde artık çoğu eve girmiş olan bu uçan robotlar, bazılarımız için iş, bazılarımız için ise eğlence amaçlı görev görüyorlar.
Şimdi gelin bu videodaki uçan masum görünümlü sıradan Drone’u biraz daha yakından tanıyalım.
İzlediğiniz bu küçük ‘UFO’ masum akrabalarının tehlikeli bir türüdür. Gördüğünüz bu kücük uçan cisim tamamen pilotsuz uçuyor, hareket ediyor ve tamamen kendi başına karar verebiliyor.
O bir AI. Yani artificial intelligence – Yani bir yapay zekâ.

Kendisi bir insandan 100 kat daha hızlı hareket etme ve hedefine ulaşmak için en uygun imkanları seçebilme yetisine de sahip aynı zamanda. Bütün akıllı cep telefonlarında olduğu gibi onunda sensörleri ve kameraları var. Ve tıpkı cep telefonlarımız veya sosyal medya Aplikasyonlarında olduğu gibi yüz taraması uyguluyor.

Boyutlarını görüyorsunuz. Minnacık bir tepegöz gibi kendisi. Buraya kadar bir sorun yok diyebilirsiniz ancak zaten her yerden dinlenip gözetleniyorduk, şimdi bir de böyle bir ihtimalle karşı karşıyayız. Bu küçük Tepegöz’ün bünyesinde 3 gram patlayıcı bulunuyor. Videoda bunun ne amaçla kullanılacağı gösteriliyor.
Görüldüğü üzere hedefe çarpma sonucunda meydana gelen küçük patlama beyninizin dağılmasına yetiyor.

Drone teknolojisi hızla ilerliyor ve bu robotlar gittikçe küçülüyor ve akıllanıyor. Eğer bunun önüne geçilemezse pek yakında semalarımızda alışık olduğumuz Sığırcık kuşlarının sürüleri gibi bu uçan cisimleri de görmeye başlayacağız.
Elit kesim, yani büyük dünya güçleri bu teknolojiyi destekliyor ve büyük yatırımlar yapıyor. Akıllı cep telefonları sayesinde nasıl takip ediliyor, dinleniyor ve özel hayatlarımıza giriliyorsa bunlar da akıllı silah teknolojisi adı altında elbette “güvendiğimiz” kisvesi altında yakında gündelik yaşamamızın bir parçası haline geleceğe benziyor.
Videonun ilk bölümlerinden itibaren bu teknolojinin kötü adamların kabusu olacağı vaad ediliyor. Aynı zamanda halka daha güvenli bir yaşam sözü veriliyor.
Videoda suçlulara karşı nokta atışı saldırısı yapan bir Drone sürüsü izliyorsunuz.

Bu gördükleriniz bu tarz akıllı silah teknolojisini sadece bir tanesi.
Eğer bunlar bir Team olarak Görev almak için geliştirilir, eğitilir ya da programlanırsa, aşamayacakları hiçbir duvar, bina veya araç kalmayacak anlamına gelir. Bu kollektif çalışma sonucu hedefe ulaşmak için durdurulamaz bir silah haline gelebilirler.
Videoyu izlediğinizde bunun ne denli büyük bir kabusa dönüşebileceğini anlayacaksınız.25 milyon $’a bu gördüğünüz robot sürüsünü satın alabileceksiniz. Bu uçaktan atılan cisimler bir şehrin yarısını yok etmeye yetecek şekilde tasarlanmışlar. Kullanım kılavuzu basit. Al kovanı, programla ve serbest bırak.
Drone kovanı veya sürüsü teknolojisi akıl almaz bir projedir. Bu teknoloji kötü niyetli ellere düştüğünde bakın neler olabilir.

Son bölümde autonomusweapons.org’un Bu projeyi durdurmak amaçlı hazırladığı kampanyanın bir bölümünü izleyeceksiniz. Son bölüm spekülasyonlardan veya komplo teorilerinden çok daha reel ve tehlikeli bir olaya ışık tutuyor.
Burada teknolojinin ruhsuz ve acımasız robot askerlere dönüşmesinin tehlikesi anlatılıyor.

Stuart Russel Berkley’de bilgisayar teknolojisi bilimleri profesörü. Kendisi AI’de 35 seneden fazla görev yapmış. Bu projenin Potansiyel faydası muazzam olsa bile, robotlara kimi, niçin ve hangi sebeple öldürüceklerinin kararının verilmesini son derece korkunç olaylara yol açacağı konusunda uyarıyor. Bu robotların tüm güvenlik anlayışımızı ve özgürlüğümüzü yok edeceğini ifade ediyor. Diyor ki; “benim gibi binlerce iş ortağım ve meslektaşım bu konuda benimle hemfikir. İzlediginiz videoda tasarlanan yakın geleceğimizi önlemek için bir fırsatımız var. Ancak bunun önüne geçme şansımız her geçen gün azalıyor.”

Peki bizler bu önüne geçilemez gibi gözüken olaya nasıl dur deriz?

Bu tartışmaya açık bir konu.
Beyinlerimiz, havadan, sudan, gıdalardan ve ilaçlardan devamlı uyuşturuluyor ve pasifleştiriliyoruz. Herşeye inanır, göz göre göre yalan dolanlara göz yuman tuhaf bir kitle var. Onlardan olmayıp, mümkün olduğu kadar sesimizi çıkarmamız ve haklarımızı savunmamız gerekiyor.

Zehirli gıdalara da, florürlü su ve ilaçlara da, havadan yağan ve oksijenimizi tüketen alüminyum spreylemelerine sessiz kalmamız lazım. Kollektif çalışıp birşeyleri değiştirebiliriz ama ilk başta kendimizden başlamamız lazım. Alternatif hayatlara geçip, alternatif tedavi yöntemleri ve besinleri araştırın.
Reklamı yapılan hiç bir ürünü kullanmayın.

Dediğim gibi, konu tartışmaya çok açık, lütfen fikirlerinizi esirgemeyin ve mümkün olduğu kadar çok kişiyi bilgilendirin, bildiklerinizi paylaşın, uyandırın gerekiyorsa sallayın, silkeleyin ne yaparsanız yapın ama daha çok kitlelerin bilinçlenmesi için çalışın…

Araştırma ve Çeviri: Emine Altındal

Katil Drone Devri” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s