BAZI KADINLAR VARDIR….!! Yürüyüşünden tanırsınız..

Onlar hiç bir zaman para için çok çalışmazlar..Kendileri olabilmek için..ayaklarını yere sağlam basabilmek için çok çalışirlar..

Kim, sırtını güvendiği bir omuza yaslama imkanı varken, omuz omuza çarpışmaya ya da sıcacık bir kucakta huzur bulabilecekken kendini ateşlere atmaya gönüllü olur Gördüğünüz o güçlü kadınların kaçı yaradılıştan güçlü, kaçı hayatın içinde tek başına dimdik olmaya mecbur bırakılmıştır acaba?

Onları bir çırpıda tanımak, en kalabalık ortamda bile çok zor değildir. Duruşları farklı, bakışları kendinden emindir. Yüzlerinde hüzünlü bir gülümseme, bazen de tüm acılara inat kahkahaları vardır. Sorumluluk, insana kudretli olma zorunluluğunu da yanında getirir. Hepsinin ortak yanı yorgun ve (d)üzgün kadın olmalarıdır.

Rimellerini silip, saçını başını düzeltip, yüzüne gülümseme maskesini takmakta üzerlerine yoktur. İçinde fırtınalar kopsa da belli etmemek onlar için hayat oyununun en kolay sahnelerindendir. Çünkü provasını en çok yaptıkları bölüm buralardır.

Farklıdır ve her şeyin farkındadırlar bu kadınlar. Kendisine kur yapıldığını, yalan söylenildiğini, kandırılmaya çalışıldığını ve çok sevildiğini anlaması hiç zor değildir. Bilir kimin onu sevip sevmediğini. Değersizliğini hemen fark eder, ardına bakmadan kaçmışlığı çoktur. Artık ne istediğinden çok ne istemediğini daha iyi bilir ve bunu hemen ayırt etmesi de hiç zor olmaz. Bu kadınların en güzel tarafı, sevildiğini hissettikçe güzelleşmeleridir. Sevildikçe sevmeyi çok iyi becerebilir ve hiç kimsenin sevemeyeceği kadar güzel severler. Şefkatleri sıcacıktır.

İyi ki varlar hayatlarımızda.Varlıkları rahatsız etmez ama yoklukları çok rahatsız edicidir. İş hayatının tuttuğunu koparanları,her soruna hızlı çözüm getirenleri ve fedakar annelerdir aynı zamanda.

Bu kadınlar kendilerini güldüren soylu ve ciddi adamları severler, soytarıları değil. En sık duydukları söz “Seni taşıyan erkek zor bulunur”dur. Ağır gelen dürüstlükleri, mertlikleri, kariyerleri, beceriklilikleri ve zekalarının toplam hacmidir oysaki! Güçlü kadınların aklında ve beyninde olabilirsiniz ama kalplerinde hele gözbebeklerinde olabilmeniz güçtür. Vaatlere karınları toktur. Canına okuyanlar çok olduğundan hariçten gazel okuyanlara eyvallahları zerre yoktur.

“Zor kadın” da diğer tanımlamaları… Zor, bir şeyin nasıl olduğunu bilmemektir. Bir erkek için ütü yapmak, bir kadın için tır kullanmak neden daha zordur? Çünkü ne yapacaklarını bilmezler, tecrübeleri yoktur. Zor, bu yüzden ne/nasıl olduğunu bilmemek haline denilir. İşte bu kadınların dünyaları ve dillerini bilen az olduğundan “zor kadın” olarak çıkmıştır adları. Doğru aslında ama tanımda bir kelime eksik… Koca hayatlarını ortaya koyunca “zor hayatlı kadınlar” denilmesi daha hakkaniyetli olur.

Ne kadar zorsa o kadar kırılmıştır, ne kadar ağır başlı ise o kadar hayalleri yıkılmıştır. Yüreklerine mangal demek hafif kalır. Koca bir yanardağ gibidir cesaretleri ve dürüstlükleri. O yüzdendir ya şaklabanlar tarafından sevilmemelerinin nedenleri. Çünkü onlar rol yapanları hemen anlarlar ve oyuna uymaz, oyunun kurallarını öğretirler.

Bu kadınların en sert görünen taraflarının yanında merhametleri koca bir dağ gibidir. İnsan neyin eksikliğine zaaflı ise işte bundandır. Omuzlarından öpülmelidirler, yılların yükünü hafifletmek için. Sevmekten vazgeçmeyi çoktan öğrenmiştir bir kısmı, soğumuştur kalbi. Kırılmaktan, hayal kırıklığına uğramaktan “aşk yok“ derken gözlerini kaçırdığını fark ederseniz, anlarsanız kendisinin bu yalana inanmadığını. İçindeki umudunu söylemeyecek kadar gururludur da, kolay kolay almazlar yüreklerine kimseyi. Varla yok arası duvarları vardır. Yaş onlar için sadece bir sayıdır. Çoğu yetmiş yaşına üç kere gidip gelmiştir. Yalnızlığın asaletine inanarak avuturlar kendilerini. Mutlu aileleri gördükçe içlerinin sızladığını hissedemezsiniz. Gülümseyerek bakar aşık çiftlere, içinden dua ettiğini bilemezsiniz!

Bu kadınları üzebilirsiniz ama yıkamazsınız. O bilir ne zaman gideceğini, ne kadar kalacağını. Sorsan bu kadınlara güçlü olmayı sen mi istedin diye? “Pamuklara sarılmış mutlu kadın olmak varken, deli misin sen neden isteyeyim?” diye gülümser ve ardına bakmadan gider. Karışır kalabalığın içindeki yalnızlığına.

Yazı alıntıdır.

Sevdiğim bir dostum; bak seni tarif etmişler diye bana bu yazıyı iletince bu sabah, bende ayakları üzerinde duran tüm kadınlara ithafen yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Bizler belki zoru seçtik bu şekilde dik durarak, hedef olduk toplumun gözünde, ancak seçimi olmayan, korku ve eziyetle büyüyen ,bazen ise hiç büyüyemeyen sayısız kadın var ülkemizde ve dünyada çok daha zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan. 

Çocuklarınızı yetiştirirken korku ve cezayla değil sevgi ve anlayışla yetiştirin onları. Yasaklarla değil, örneklerle ve sabırla eğitin onları ki sağlıklı ve ışık dolu bireyler olabilsinler. Kendi fikirlerini dile getirmekten ve sorgulamaktan korkmasınlar.

Bugün babamın doğum günü. Bu yazının bana bu sabah gelmiş olması çok manidar oldu o yüzden benim için; onun beni herzaman görmek istediği kadına evrilmişim demekki az veya çok. Bana yolumda daima destek olan güzel aileme sonsuz teşekkür ederim bu vesileyle de.

Bu arada yazı ve araştırmalarıma bir süredir ağırlık veremiyorum. Benim için çok önemli bir projeye yoğunlaşmış vaziyetteyim. Arada eski yazılarımı yayınlıyorum. Anlayışınıza sığınarak teşekkür ederim ☺️ 

BAZI KADINLAR VARDIR….!! Yürüyüşünden tanırsınız..” için 6 yorum

  1. İroniye bakın ki şu günlerde “ayakları üzerinde durmak”ın günümüzdeki terimini reddeden kadınlar dışlanıyor, adeta hedef haline geliyor. Alıntıdaki güçlü kadın tanımı muazzam, lakin her bakış kendince başka bir şey anlıyor bu tanımdan, orası başka.
    Sayfanız çok orijinalmiş bu arada emine hanım, artık takipteyim.
    Saygıdeğer babanızı rahmetle anıyoruz.. Esen kalın.

    Beğen

  2. Güçlü kadın olalım derken kantarin topunuzu kaçırıp elonore,hurremsultan olmak isteyen dayatılan öyle dusunmelerini duymalarını hissettiren tanrı ammonun torunlarının inşa ettiği Helen kadınlarından olmamak hem kadınların geleceği açısından hemde doğaları gereği çok önemlidir,,,. Erkek zaten doğası gereği kadınla ancak bir bütün olunca tam tersi de kadın erkekle birlikte tamamlayıcıdır,, şimdi çıkıp 2.philipin kızı kleopatrayi ondan sonra İskenderin en sevdiği generalin eşinin mısırda darbe yapıp son firavun olarak tarihe geçmeleri kökenleri tekrar tanrı ammonun torunlari isis ve osirisin aşk hikayelerini üreten kurgulayan bu kadın olmayi kurgulayan akıldan özellikle kadınların alacak hiç bir örneği yoktur,,, 2000 senede 3000 senede olsa 21 yy da olsa yine yoldur ve olmayacaktır ,asla da olamaz,,, ha ordu kuracak devlet kuracak kadınlar erkeklerin dünyasında hak ettiği yerleri alıyorlarmi toplumda hakkettikleri degerler verilmiyormu doğru mudur? Doğrudur , fakat insanlık karşısında binlerce yıldır tarihi siyaseti ekonomiyi ilmi bilmi kurgulayan bu akla karşı 1000 yıldır savaş veren İslam aleminin kadını erkeği perişan mıdır siz karar verin Emine hanım,, ne yapalım hal vaziyet şimdilik bu aslında zaman akıp giderken değişen gibi görünen bu varoluş savaşlarında çekim gücü onlarda gözükse gerçekler zordur,,, ben şahsen binlerce yıldır yıkılmayan bu aklın celladinin kadınlar elinden olacağına inanıyorum,, erkek olup kurtuluyor da asıl perişan olan geride kalan kadınlar,,, başına bunca olaylar gelen bir milletin erkekleri sizi kırdı yada anlamadilarsa onlar adına sizden özür dilerim,,,

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s