Mavi balina intihar oyunu

Blue Whale Challenge (Mavi Balina Oyunu); Yaratıcısı Rus Phillipp Budeikin, Dünya çapında şimdiye kadar bilinen 130 civarı ergenin intiharıyla sonuçlanan bu oyunu organize ettiği gerekçesiyle , 2016 yılının Kasım ayında tutuklanmış ve çıkarıldığı duruşmada çok büyük bir soğukkanlılıkla suçunu itiraf ederken, toplumda temizlik yaptığını, çünkü ne de olsa kurbanların ona göre değersiz biyolojik atıklar olduklarını ifade etmiştir.

Bu oyun 50 gün sürmekte ve her bir gün için gittikçe yerine getirilmesi zorlaşan görevlerden oluşur. Kurban 50 gün boyunca psikolojik olarak kendi intiharına hazırlanmaktadır. 50 gün!!! Bu aslında özverili ve uyanık ebeveynler yada öğretmenler için ,çocuklardaki değişimin farkına varabilecekleri kadar yeterli bir süre olduğunu düşünüyorum.

Eski bir pskoloji öğrencisi olan Phillipp Budeikin, okulundan atıldıktan sonra öğrendiği insan psikolojisini tamamen kötü emellerine alet etmiş ve onlarca ailenin ocağını bu şekilde söndürmüştür.

2016 senesinde,sadece 3 yıllık bir hapis cezasına çarptırılan Budeikin’in bu sene tahliye olması bekleniyor. Mavi balina oyunu ile kendince toplumda temizlik yapan ruh hastası bu programa Mavi Balina isminin vermesini; “Mavi Balina türünün, iyileşemeyecek derecede hastalandığında, kendisini karaya vurup intihar etmesinden dolayı bu isimle anılıyor program.”şeklinde açıklamış.

Oyunun işleyiş şekli tam olarak şöyle; Mavi Balina oyununun kendisi internet üzerinden genel aramalarda bulunamıyor. Bu konuda ‘yöneticiler’ son derece hassas. Oyun sosyal medya üzerinden oynanıyor. Sinsi avcılar, gençlerin sosyal medya hesaplarını takip ediyor ve özgüven eksikliği bulunan kurbanlarıyla bir anda irtibata geçiyor. İrtibata geçilen çocuğa katılması için bir link yollanıyor. Hattın diğer ucunda ki yönetici son derece güven verici ve telkin edici konuşmaktadır. Bu pazarlama şekline kanan ergen, bu samimi gibi gözüken ve gerçek hayatta eksikliğini hissettiği ilgiden belkide sarhoş olmuşcasına etkilenip, bu aslında masum başlayan oyunu oynamayı kabul ediyor. Çocuğa özel bilgiler soruluyor ve bunun tamamen kendi güvenliği için olduğu belirtiliyor, ancak ilerleyen zamanlarda bu kurbana baskı yapmak amaçlı kullanılıyor.

50 gün süren, 50 farklı görev aşamalı olan oyunun gün geçtikçe zorlanan taleplerinden dolayı vaz geçmek ve oyunu bırakmak isteyen çocuk, bir anda tehditlerle karşılaşıyor. Ailesini ve kendisini küçük düşürebileceği korkusuyla telkin ediliyor ve hatta kendisinin ve sevdiklerinin öldürülmesi ile tehdit edilip oyunu sonuna kadar oynaması için baskı uygulanıyor.

Benim şahsi görüşüm; bunun sadece bir sosyopat ya da psikopatın işinin olmaması. Bu oyun Dark Wep/Deep Web denilen sapkınlar dünyasının içine zekice gizlenmiş 1001 hastalıklı organizasyondan sadece en bilinenlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Tahminimce bu program ve buna benzer başka oyunlar üzerinden, Deep Web efradı arasında, kendine has para birimi olan Bitcoin bahislerinin dönüyor olması ve bazı kişilerin bu sayede oldukça büyük meblağları cebe indiriyor olmaları. Bu çocukların ölümü bana kalırsa sadece toplumu ‘arındırmak’ amaçlı değil, bir takım elitlere eğlence ve heyecan kaynağı olarak sunulmaktadır.

Devletlerin bu oyuna karşı bir şey yapamıyor olmasının sebebi ise, bunun bildiğimiz grafik bir oyun değil de, gayet gerçek kişilerce yönetilen ve kurgulanan bir program olmasıdır. Yöneticiler devamlı kendi internet adreslerini değiştirip maskelediklerinden dolayı izleri sürülemiyor, arada 1-2 tanesi yakalansa bile bu işi sürdüren ve bunu meslek edinmiş ürkütücü manyakların sonu maalesef gelmiyor.

Forbes’e göre bu oyun şimdiye kadar en acımasız Cyberbullying olaylarının başında geliyor. (Türkçesi kulağa biraz tuhaf gelse de, siber kabadayılık veya sanal zorbalık olarak çevrilebilir.)

Günümüzde bu bilinmeyenlerle dolu karanlık ağa giriş yapan çocuklar, adeta denize düşen yılana sarılır misali, gittikçe içinden çıkılamaz bir noktada buluyorlar kendilerini ve sonunda intihar etmek zorunda kalıyorlar.

Şu anda Rusya’nın St.Petersburg Kentinde cezaevinde bulunan,şimdilerde ise 24 yaşındaki Budeikin’in icadı, yönetici kimliği ile ilgili aynı kafada olan başka kişilerce oynanmaya devam ediliyor ve hala sırrını koruyor.Çocuklar için büyük tehlike teşkil eden bu ‘Rus Ruleti’ni yöneten ve kimlikleri belirlenemeyen diğer oyun yöneticileri, irtibatta oldukları çocuklara sosyal medya üzerinden ‘kendine zarar verme’ görsellerini ve paylaşımlarını silmelerini emrediyor.

İnstagram üzerinden #bluewhalechallenge hashtag’i ile yapılan paylaşımların da çoğu silinmiş, YouTube’daki ‘kendine zarar verme’ videolarında da temizlik yapılmış vaziyette. Bu temizlik gizliliği korumak amaçlı Twitter ve Facebook üzerinden de yapılıyor.

Şu anda arada çıkan haberlerle hortlayan bu ölüm oyunu farklı isimler altında da yayılıyor. Tahminimce önümüzdeki on yıl içerisinde bu ve buna benzer Deep Web menşeli oyunlar, teknoloji geliştikçe ve bu teknolojiye ulaşım yaşı düştükçe, daha çok gencin ve ailenin hayatı kararacaktır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi bu tarz oyunları takip eden sinsi akbabalar, özellikle özgüven eksikliği, ailesiyle sorunlu, hassas ve depresif avlar peşinde. Çocuklarımıza mutlaka bir aile içi güven çemberi oluşturmalıyız. Bu konuda öğretim görevlilerine de büyük bir sorumluluk düşüyor.

Çocuklarda oluşan değişimi gözlemleyerek, ailelerin öğretmenlerine ve öğretmenlerin de ailelere danışması, çocuğun sorununun kaynağına inilerek çözüm üretmeye özen gösterilmelidir.

Devletin yapabileceği şey ise bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, bu bataklığa düşmüş çocuklar için veya şüphe duyan ebeveynler için hazırlanmış telefon hatları kurmak. Böyle bir hat oluşturulup bunları duyurmakta fayda görüyorum.

Demedi demeyin ,bu gerçekten şimdilik daha henüz tohumları taze atılmış bir bela… İleride içimiz parçalanarak izlemek zorunda kalacağımız boyutlara gelmeden, herkes bireysel olarak çocuklarıyla daha fazla ilgilenip onları başlarından savmak amaçlı internetin başına terk etmesin. Sanal olmayan, gerçek anılar biriktirip, gerçek dostluklar kurup ve gerçek kimlikler oluşturabilmeleri için elimizden geleni yapmalıyız.

Araştırma ve Yazı- Emine Altındal

FB.https://www.facebook.com/emine.altindall/

Mavi balina intihar oyunu” için 7 yorum

  1. Cok tesekkurler hocalarin hocası emine hanm.bunu sosyal sitelerde paylasmak şart.sagolun.allaha emanet olun aytun hocama birkez daha rahmet dilerim ki sizin gibi evlatlar yetistrdi.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s