Smart Dust – Akıllı Toz

Smart Dust – Akıllı Toz (Hitachi)

Hayaldi gerçek oldu…Hatta tamamen bir sci-fi ürünü, fazla ileriye gitmiş bir hayal gücü veya bir konspirasyon olarak çoğumuzun karşısına devamlı çıkan bir süper teknolojiydi : Smart Dust – Akıllı Toz

Günümüzde internet üzerinden pazarlama, takipleşme, paylaşma, doğru veya kirli bilgi yayma ve edinme öyle boyutlara ulaştı ki, artık herhangi bir nesnemizi, evcil hayvanımızı hatta ‘insanımızı’ takip etmek için özel bir sensör yada aplikasyon kullanmamıza gerek kalmadı.

Japon devi Hitachi firması tarafından 2001 yılından bu yana üzerinde çalışılan mikro çip şu anda ulaştığı en mikro boyuta erişti.

Kendi bünyesinde VPN özelliği bile bulunan bu akıllı tozun boyutları tam olarak 0.4 x 0.4 mm.

Daha evvelden kullanılan, ancak resmi olarak halka erişimi olmayan 0.16 x 0.16 mm’lik süper çip, bu güne kadar bank notlarda, çeklerde ve buna benzer bir sürü kağıt işinde kullanılmış ve başarılı bir şekilde istihbarat sağlamıştır.

MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems adı verilen bu teknoloji taa Vietnam savaşında tet edildi ve uygulandı. Bknz: ( Operation Igloo White )
Şimdiki daha küçük versiyonunun yine tamamen askeri amaçlar için kullanılacağı ve jeolojik, meteorolojik ve coğrafik amaçlar için yürürlülüğe sokulacağı açıklanmış olsa bile, yine akıllarda bir takım şüpheler doğuyor elbette.

Yine bizlere Hollywood önceden bazı şeyleri sübliminal bir şekilde izlettiriyor ve bizi bu gelişmelere hazırlıyor mu acaba?

Mesela The Purge’ ü izleyenler belki anımsar; Joe yüzünde bir maskeyle insanların üzerine bir toz püskürtür ve bir şekilde bu kişiler takibe alınır. (Merak edenler için The Purge Tv Show- The Election Year)

Resmi açıklamalara göre, bu nano teknolojisi bir şekilde yutulma, hava yolu veya insan vücuduna enjekte edilme yoluyla sistemimize girse bile işlemini gerçekleştirebiliyor ve ışık, sıcaklık, titreşim, manyetik alan ve kimyasal ortam verilerini toplayıp, içinde bulunan GPS sistemi sayesinde info/konum paylaşabiliyor.

Düşünsenize; Mikroelektromekanik sensörler her yerde; eğlence alanlarında, hava terminallerinde, evinizde veya hatta tüm şehirde serbestçe uçuşsa ve biraz önce bahsettiğim verileri kablosuz ağ üzerinden listeleyip iletse bu nasıl olur? Toplumun güvenliği mi sağlanmış olur yoksa şiddetli bir şekilde özel hayatımız gaflete mi düşmüş olur?

Pekii, bu teknolojinin ‘faydalarından’ bir diğeri de, deprem hakkında öngörü sahibi olabilmektir. Sensörler sayesinde ses dalgaları incelenir ve deprem merkezleri tarafından kullanılır. Bu tarz teknolojileri test etmek için H.A.A.R.P projesi, yani iklim kontrol silahı ve yapay deprem yaratabilen, zihin kontrolü sağlayabilen bu teknolojiden faydalanılmış olabilir mi acaba? Bence gayet mantıklı…

Bu tarz gelişmeler için 10.000’ce insan acı çekmiş ve ölmüş, manipüle edilmiş doğal afetler tabiatın dengesini bozmuş olabilir mi acaba sizce de?

Gelelim dünyanın en büyük sektörlerinden birine. Big Pharma. Yani dev ilaç sektörü.
İlaç firmaları iyileştirmiyor potansiyel müşteri yaratıyor. İyileşme sağlayacak kadar güçlü olan herhangi bir ilacın yanlış veya gereksiz kullanımı durumunda, zehirlenmeye de neden olabileceği gerçeği, acaba bu endüstri vasıtasıyla çoktan o mikroçipli hapı yutmuş olabilirmeyiz veya ileride yutma ihtimalimiz var mıdır?

Aynı şekilde uyuşturucu sektörü için de geçerli olan bu kitle kontrol mekanizması yürürlükte mi bir zamandır? Bknz. Microdots (show_image.php)

Bu sensörlerin küçük ve maliyetsiz olması öngörünse de bağlantı için uyumlu bir ağ gerekmektedir. Kullanım şekline uygun bir network, yüksek maliyetlere sebep olabilir. Smartdust, yani Akıllı Toz’un geleceğimize katkısı mı kastı mı var siz söyleyin.

Kaynak: Fastcoexist ,https://thefutureofthings.com/3221-hitachi-develops-worlds-smallest-rfid-chip/

https://www.facebook.com/emine.altindall/

Yazı : A.Emine Altındal

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s