Gri Devlet

17 Ocak 2015’te, ABD’de daha vizyona giremeden büyük yankı uyandıran ”Gray State” yani “Gri devlet” filminin yönetmeni ve yapımcısı David Crowley ve ailesinin cesedi bulundu.Eşi Komel Crowley ve 5 yaşındaki kızı da kendisi gibi kurşuna dizilerek öldürülmüşlerdi.
Bu eski bir haber olsa da, tekrar tekrar ısıtılıp önümüze getirilmesinde fayda var, çünkü tam da şu anda olanlarla birebir paralel bir akışta ilerlemekte.
Crowley, filminde Elitlerin Yeni Dünya Düzenini, Agenda 21, FEMA kamplarını, sıkı yönetimi, ayaklanmaları, ekonomik çöküşü, RFID çiplenmeyi ve bir çok başka güncel konuyu gözler önüne seriyordu.
Irak ve Afganistan savaşları gazisi Crowley’in güya eşini ve kızını katlettiği, daha sonra da intihar ettiği sonucuna ulaşıldı. Olay yerinde bulunan deliller her ne kadar olayı bu şekilde yansıtmış olsa da, Dakota polis dairesinden “ölüm olayının şaibeli” olduğu ve soruşturmanın sürdürüleceği belirtildi. Crowley’in ailesi de, bu trajik olayın suikast olduğunun kanısındaydı.
Kuşkucu gözlemcilerin çoğu Crowley’in ve ailesinin ölümünün, onun hazırladığı son proje ile doğrudan ilgili olduğunu düşünüyorlardı.

Kendi yapımcısını öldüren Film olarak tarihe geçen ”Gri Devlet”
filminin konsepti, ABD’nin giderek daha sert, bağnaz ve yozlaşmış bir engizisyon ve polis devleti olma sürecidir. Uzmanlara göre, filmin ana teması, güncelliğini günümüzde de koruyan gerçeklikleri içeriyor.
Filimde, ”Gri Devlet”, her vatandaşını titizlikle izler, gözlemler, ve mevcut rejimi sorgulama cüretinde bulunan her vatandaşının mahremine (evine) dilediği zaman girebilme yetkisi olan özel askeri timler bulundurur.
Eleştirmenler, filmi bir “meydan okuma” olarak değerlendirmişlerdir.
Yani tüm yetkilerin merkezleştirildiği, devlete mutlak itaat beklenen, diktatörlükvari bir yönetim sisteminini eleştirdiğini düşünmektedirler. Totalitarizm sisteminde, bireysel özgürlüklere izin verilmez ve her bireyin yaşamının tüm alanları devlet kontrolüne bırakılır.
Bu filim projesinin ve dolayısıyla Crowley’in düşmanları hiç hafife alınacak türden değildi. Bunlar, çok uluslu şirketler ve onların kuklası haline gelmiş olan modern devletlerdir.
Sadece filmin fragmanı bile milyonlarca Amerika’lının dikkatini çekmeyi başarmıştı.
Amerikan toplumunun ileri gelenlerinin katıldığı “Gri devlet” filminin konseptinin tanıtımı gerçekleştirildiğinde, din adamı ve muhafazakar “Anayasa Partisi” devlet başkanı adayı Chuck Baldwin şunları söylemiştir:
 “Filmin konsepti müthiş. Vatandaşlarımızın birçoğu, giderek içine girdiğimiz gri gerçekleri kabullenmek istemiyorlar. Film şu anda ne durumda olduğumuzu ve bizi hangi gerçeklerin beklediğini anlamamızda bizlere yardım etmektedir.”
Özet şu ki; ABD, (CIA) Kirli Çamaşırlarını Açığa Çıkaranları Bir Şekilde Susturuyor.
 
Bu da şu demektir ki, Yeni dünya Düzeni’nde, gittikçe globalleşen ve Amerikan prototipine kendini uyumlayan devletler, kendilerinde çoğunlukla terörle mücadele kisvesi altında, nice vatandaşını düşünce özgürlüğü suçundan yargısız infaz etme özgürlüğü bulup onları susturacak ve daha nice ocaklar bu yüzden söndüreceklerdir.
 
Crowley, filmi “yaklaşan gerçeğin yansıtması” şeklinde tanıtarak, filmin gerçek yurtseverlerle rejimin destekçileri arasındaki derinlikleri gösterdiğine inanıyordu.
Burada küçük bir anekdot girmek zorundayım.
Gerçek yurtseverlere ne oluyordu?
Cevap gayet açık.
Gerçek yurtseverler itinayla temizlenir… ama zehirlenir, ama araba kazası geçirir, ya da intihar eder ve yerlerine onların özverili çalışmalarından faydalanan medya maymunları geçer.
Neyse ki bazılarının yeri ASLA doldurulamayacaktır!
Ne dediğimi anlayan anlamıştır.
Dönelim konumuza.
Film Amerika’daki bazı çevreleri rahatsız etmeye devam etmiş olsa da, bu yapıtın tamamlandıktan sonra ne kadar popüler olacağı ortadaydı.
(Bu konuyla ilgili Facebook’ta “Justice for David Crowley of Gray State” adlı sayfa bile mevcuttur.( David Crowley için Adalet )
Ünlü Anonymous hacker grubu üyeleri ise Crowley’in öldürülmesine ilişkin kendi kanaatlarını Twitter’dan paylaşmışlardır.)
Vatansever Crowley çevresi tarafından ciddi bir desteğe sahipti, ailesini ve dostlarını çok seviyordu. Crowley, Irak ve Afganistan savaşlarına katılmıştı. Oralardan sağ çıkmıştı, ancak üzerine titrediği karısını, 5 yaşındaki kızını ve kendisini tam büyük bir çıkış yapacakken kurşunlayarak infaz etmişti… Bu hiç de inandırıcı değildi.
Peki, hayatını garip yollarla kaybeden tek araştırmacı bir tek Crowley midir?
Elbette Hayır. Gerçekleri söylemekten korkmayan ve hayatlarını şüpheli bir şekilde kaybeden araştırmacıların listesi oldukça uzun sizlerin de bildiği gibi.
Eğer Netflix’iniz varsa, Crowleyin hayatını ve olup biteni ”A Gray State” adlı belgeselde izleyebilirsiniz.
Belgeselde Covid 19 ve şu an da her ne deneyimliyorsak o konular ele alınmışken, şimdi Crowley ve ailesinin hazin öyküsünü de içermektedir.
Yazımı Voltaire’in şu sözleriyle bitirmek istiyorum:
Hükümet hatalı iken haklı olmak çok tehlikelidir.
(Bu arada, Crowley’in müslüman karısının kanıyla duvara arapça yazılmış şu cümle bulunmuş:
” Allah’a ŞİMDİ boyun eğ”
Ayrıca, aynı cümle bir deftere de not alınmıştı.
Burada nasıl bir mesaj verilmek istenmiştir acaba kim bilir.
Araştırma ve yazı:
A.Emine Altındal
Kaynaklar:
https://www.twincities.com/2016/01/19/filmmaker-left-message-in-wifes-blood-before-3-found-dead-apple-valley-police-say/

Gri Devlet” için bir yorum

  1. Yazınızı okuduktan sonra belgeseli izledim. Bana göre bu belgeselde daha çok Crowley’in (soyadı da ilginç bu arada) sorunlu, paranoid hezeyanları olan, dolayısıyla bu cinayeti işleme potansiyeline sahip bir eski asker ( sürekli silahlı görüntüleri gözümüze sokularak) olarak resmedilmişti. Bunun haricinde çekmek istediği filmin (sizin de yazınızda belirttiğiniz) konulardan dolayı ortadan kaldırılmış olması kuvvetle muhtemeldir. Adamlar kendi başkanlarına suikast düzenlediler eski bir askeri ortadan kaldırmak ne kadar zor olabilir. Saygılar teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s