RUPA- Programlanabilir Madde

RUPA – PROGRAMMABLE MATTER

2015 tarihli yazımdır.

Uzun zamandır bu konuyla ilgili bir bir yazı yazmak istiyor, ancak insanlara deli saçması geleceğinden hiç kuşkum olmadığı için hep erteliyordum.

Neyse ki, yazdığım, yorumladığım ve çevirisini yaptığım bazı kaynaklar sayesinde (!) paranoyak araştırmacının, paranoyak kızı gibi traji-komik ithamlara maruz kalmayı pek umursamadan, sevgili babamın bizlere paylaştığı bu konuya değinen kısa bir bilgi vermekte sakınca görmüyorum.

Babamın aramızdan ayrılmadan evvel yaptığı tablolar hep dikkatimi çekimiştir ve normalde çöp adam bile çizemeyen birisinin ani bir kararla niçin resim sanatına yöneldiğini hep merak etmişimdir.

Yaptığı tablolar ilk bakıldığında gayet karmaşık bir renk cümbüşünden farksız resimlerdi. Ancak bir kaç zaman önce, bu tablolardan birinin önünde durdum ve adeta kitlenip kaldım.


Sanki baktıkça resim canlanıyor ve içinde bir şeyler görmeye başlıyordum. Zihnimin bana oyun oynadığını düşünüp fazla üzerinde durmadım ancak tabloya dokunmaktanda kendimi alamadım. Burada gerçekten şaşırtıcı bir olay yaşadım.
Kendim de resim sanatıyla uğraştığımdan, normal bir tuvale yapılmış yağlı boya bir resmin tamamen kuruma sürecini gayet iyi biliyorum ancak bu tablolar seneler önce yapılmış olmalarına rağmen sanki 1 saat önce bitmişler gibi hala ıslaklardı!!!

Anımsamaya çalıştım. ‘’Bunlar gördüğün veya bildiğin tablolar gibi değil’’ demişti.
‘’Bunlar çok çok önemli değişken formlar, bulundukları yere uyumlanan ve yansıma yapabilen simyasal yapıtlar’’ diye eklemişti.
Keşke o zamanlar daha çok soru sorup, daha iyi anlamaya çalışsaydım diye kendimi yerdim, ve araştırmaya başladım.

Yaptığım araştırmalar sonucunda bir çok farklı kaynağa ulaştım.

Özellikle DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı), Amerikan ordusu tarafından kullanılmak üzere, yeni teknolojiler üretmekle sorumlu ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumudur) tarafından kullanılan bu olağan üstü teknoloji çok dikkatimi çekti.

İlgilenenler aşağıdaki linkten ayrıntılara bakabilirler. Türkçesini bulamadım maalesef.

http://www.afcea.org/content/…

Türkiye’de hatta Dünya’da ilk kez Rupa sanatı ,formları hakkında Üstad Aytunç Altındal’ın verdiği bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. O dönemde deli saçması olduğu düşünülen bu kavram günümüzde Üst Tasarımın hakim olduğu sinema sektöründe filmlere konu olarak Aytunç Altındal-Aytun Altindal‘ın aslında ne kadar derin bilgilere sahip olduğunu kanıtlamıştır.‘’

“Rupa” Geliyor, Sanat Kavramı Değişiyor!

Rupa kelimesini hiç duymamış olma ihtimaliniz yüksek. İnternette yapacağınız araştırmalarda karşınıza “Rupa”nın ne olduğuna dair neredeyse hiçbir bilgi çıkmaz.

Bunun sebebi “Rupa”nın hayatlarımıza daha girmemiş olması.Rupa´dan Türkiye´de ilk bahseden rahmetli Aytunç Altındal (mekanı cennet olsun) dı.
Bir programda dünyayı yöneten gizli güçlerin “Yeni İnsan Tipi” yaratmaya çalıştıklarından bahsederken. Bu gizli efendilerin bizlerin sanata bakış açımızı da değiştireceğinden bahsediyordu. Lakin Rupa ile ilgili çok az bilgi verdi. Büyük ihtimalle “zamanı” olmadığını ve böyle bir kavram için erken olduğunu düşündüğü içindi.

Rupa, alşimistik bir madde olarak tanımlanmıştı. Sanatçılar tuvale boya sürmek yerine bu alşmistik madde ile sanat yapacaklarmış. Tabii bu madde ile sanat yapmak için bu ona sahip olan ve maddenin gizemini çözen insanlarla beraber olmak gerekiyor.
Bu gizemli boyaya benzer malzemenin ne olduğunu Türkiye´de ve belki de Dünya´da ilk defa buradan açıklıyorum.

Rupa denen madde bilim dünyasında “programlanabilen madde” (programmable matter) olarak geçiyor.
Bu madde bulunduğu alandaki beyinsel enerjinin frekansına göre şekil alıyor. Böylece maddenin yoğunluğuna ve karışım şekline bağlı olarak karşısında duran insan neler düşünüyorsa o düşüncelerin şeklini alıyor. Örneğini son Transformers filminde görebilirsiniz.

Şimdilik Rupa ile ilgili bu kadarla kalalım. Başımıza işler açılmasın:)

Gizemli Kalın.’’ Demiş sayın Benayhan Özden kendi blogunda.

Aytunç Altındal’ın Rupa sanatı
Aytunç Altındal

http://benayhanozden.blogspot.com.tr/…/rupa-geliyor…

Gördüğünüz resimler rahmetli babamın yaptığı Rupa’lardır.

Bu linkten Aytunç Altındal’ın kendi ağzından bu meselenin ilginç ayrıntılarını dinleyebilirsiniz.

https://youtu.be/BI38i-MDd8Q

Bu linkte ÜST TASARIM nedir, onu öğrenebilirsiniz.

https://youtu.be/eFO6EsreFKI

RUPA- Programlanabilir Madde” için 4 yorum

  1. Değerli paylaşıminiz için teşekkürler ve devamlarini sabırsızlıkla bekliyoruz Emine hanım ne kadar samimi bulunur veya gerçekçi olur bilmiyorum bazı zaman keşke biraz daha yaşım büyük olsaydıda aytun hocamı tanisaydim bütün konferanslarina hiç kaçırmadan gidip tanisaydim dediğim çok oluyor Allah mekanını cennet etsin nur içinde yatsın inşallah fikir yetimi kaldık ama kitapları miras kaldı. 😭

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s