Harvard Üniversitesi’nin insan derisi ile kaplı meşhur kitapları

Son zamanlarda devamlı gözüme sokulan bir haberi araştırdım biraz. Gerçekten ilginç bir hikaye, insanın merakını uyandırıyor.

2014’te çıkan bir habere göre Harvard Üniversite’sinin büyük kütüphanesinde insan derisinden yapılmış 3 kitap bulunmaktadır.

İlk başta insana biraz itici gelen bu mevzuyu araştırdığımızda konu ilginçleşiyor.
Rivayete göre, kitaplardan birinin cildi, halen hayattayken derisi yüzülen bir adama aitmiş.
Aslında kitapların insan derisiyle ciltlenmesi 17. yüzyılda oldukça popüler bir uygulamadır.

Antropodermik kitap ciltçiliği şeklinde adlandırılan bu uygulama, anatomi ders kitaplarında yaygın şekilde kullanılırdı. Tıp mesleğiyle uğraşan kişiler genelde üzerinde çalıştıkları kadavraların derilerini bu amaç için kullanırlardı. Bulunan bu 3 kitabın içerikler de oldukça ilginç, çünkü aslında tıp ile hiç bir alakası yok kitabın içeriğinin.

Bu mistik kitaplardan birinin içinde Roma şiir sanatı, diğerinin içinde Fransız felsefesi ve üçüncüsünün içinde de ortaçağa İspanyol hukukuna ilişkin bir tez yer alıyor.


Zaten bu tarz dev kütüphanelerin genel aurası oldukça ağır ve etkileyicidir. Ben çocukken beni İsviçre’de götürdükleri tozlu kilise ve özel kütüphanelere bayılırdım. Kendine has kokuları, derin sessizliği ve onca bilginin bir araya gelmiş olmasından sadır olan enerji insanı belli bir hal’e sokarken, bir de o kitapların arasında derisi yüzülmüş insanlara ait kitapların varlığını bilmek aslında bir yandan da oldukça tüyler ürpertici bir düşünce.


Kitaplardan birinin 794’üncü ve aynı zamanda son sayfasında şu cümleler yer almaktadır:

‘’Bu kitabın kılıfı, sevgili dostum Jonas Wright’dan kalan son kalıntıdır. 4.ağustos 1632’de Wavuma* tarafından canlı canlı derisi yüzülen dostumun sahip olduğu en değerli mal varlığı bu kitapla beraber, ciltlenmesi için kendi derisinden bir parçayı bana, Zulu kralı Kral Mbesa, iade etmiştir.’’

Şimdi gelelim bu hikayenin aslına.
Buraya kadar çok ilgi çekiciydi herşey, ancak ilerleyen bilim sayesinde geliştirilmiş olan özel bir proteinleri ayrıştırma ve tanıma tekniği ile yapılan ince bir araştırmaya göre, bu kitaplar aslında koyun derisinden yapılmıştır.


Bu hikaye 2006 yılında

http://www.nydailynews.com/blogs/pageviews/harvard-libraries-books-bound-human-skin-blog-entry-1.1735535

tarafından yeniden yayınlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı. İnternet üzerinden elden ele paylaşılan çoğu bilgi gibi, buda dezenformatif bir haberdir.

Muhtemelen, kitaplardan birinin içinde bulunan o son sayfa cümlesi bu büyük yanılgıya sebep olmuştur. Bu spesifik kitabın sırrı bu şekilde çözülmüş olsa da yine de bazı sorular havada kalmıştır ve diğer 2 kitabın akibeti de nedense hala çözülememiştir veya açıklanmamıştır. Dolayısıyla hala tuhaf bir sis perdesiyle çevrilidir konu.

Harvard Hukuk Akademisi’nin açıklayamadığı bir kaç olaydan bazıları şöyle:


1632 senesinde bir İngiliz’in Zimbabwe’de ne işi vardı?

Böyle birisi gerçekten varmıydı?

Test sonuçlarına göre, deri bir koyuna aitse eğer gerçekten, niçin ve hangi sebepten dolayı birisi bir koyunun adını Jonas Wright koysun?

Haydi koydu diyelim, bu koyun nasıl bir kitaba sahip olabilir?

Eğer Jonas Wright gerçekten bir koyunsa, bu son hitabeyi birisi niçin özenle kitabın arka sayfasına yerleştirsin?


Yani muhtemelen bu durumu hiç bir zaman net olarak öğrenemeyeceğimiz.

Bizler yapısal olarak, mistik ve makabr ( itici, karanlık, ürkütücü ) olaylara karşı içgüdüsel olarak çekiliriz. Bu yüzden korkunç film senaryolarına rağbet gösterir, kazalar, vasat türk dizileri ve kötü haberler reyting yapar ve komplo teorilerine karşı mantık ve araştırma mekanizmalarımız çoğunlukla devre dışı kalır.

Şunu unutmamak lazım ki, yaşadığımız çağ, bir dezenformasyon çağıdır. Kulaktan kulağa oyunu oynarmış gibi, herkes anladığını ve anlamak istediğini cımbızla seçip alır ve bunu kesin bilgi olarak yayar. Bu hikayede olduğu gibi, bazı bilgiler yanlış aktarılmış, ama aslıda çok şaibeli.

Maalesef günümüzde bir çok eski yazıtın ve kitabın kaderi, içlerinde barındırdıkları derin bilginin ve değerli felsefenin yanlış yorumlanmasıyla karalanıyor veya yanlış aktarılıp yeni nesillere çok farklı aktarılıyor.

*Wavuma-Zulu kabilesi

Araştırma ve tercüme bana aittir

Emine Altındal

Harvard Üniversitesi’nin insan derisi ile kaplı meşhur kitapları” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s