10/90 Kuralı

Uzun zaman önce bu kuralı bir yerde okumuştum ve beni çok düşündürmüştü.
Aynı zamanda hayatımda gelişen olaylara daha farklı ve bilinçli bir bakış açısından bakmamı sağlamıştı. İlk cümlelerini kendime yarına olan notlarımda bu şekilde saklamışım ama geri kalanını sizlere kendi yaşadığım deneyimler ve onlardan edindiğim farkındalıklarla elimden geldiğince paylaşmak istiyorum.

‘’Hayatın %10′u,sizin başınıza gelenlerden oluşur. Hayatın diğer %90′i ise sizin bu başınıza gelenler sonucunda nasıl davrandığınızla gelişir. Ailenizle kahvaltı yapıyorsunuz.’’

Yukarıdaki cümlelerin önemi ve etki/tepki yasası kuralları hiç şaşmadan şu şekilde işliyor evrende.

Örneğin:

Bilgisayarda önemli bir proje için çizimler yapıyor ve çetrefil hesaplamalara konsantre olmuşken, bir anda kediniz bilgisayarınızın üzerine atlıyor ve aslında masumca size yakın olma isteğiyle patileriyle öyle tuşların üzerine basıyor ki, onca yazılım ve onca saat konsantrasyon bir anda siliniyor.
Bu durum karşısında vereceğiniz her hangi bir tepki mutlak bir kelebek etkisi yaratacaktır:

Anlık bir sinir ve öfkeyle kedinizi kolunuzla sert bir şekilde yere itiyorsunuz. Ona bağırıp çağırıyor hatta kovalıyorsunuz. Hızınızı alamayıp kapıyı açık bıraktığı ve kedinin odanıza girmesine sebep olan eşinizi/dostunuzu  azarlıyorsunuz. Kısa bir tartışmadan sonra hışımla orayı terk edip yalnız kalabileceğiniz bir köşeye çekiliyor ve sakinleşmeyi bekliyorsunuz.

Kendinizi toparlayıp tekrar dışarıya çıktığınızda, o çok sevdiğiniz kedinizin sizden köşe bucak kaçtığını, tartıştığınız kişinin keyifinin kaçtığını ve birlikte planladığınız programı ertelemek isteğinde bulunduğunu öğreniyorsunuz. Bunun ertelenebilecek bir durum olmadığını, ucunda önemli bir kariyer veya başka mühim bir hadise olduğunu söyleseniz de, arkadaşınızın artık hevesi kaçmıştır ve de çok önemli başka bir işi çıktığı bahanesiyle sizi yalnız bırakır.

Siz yine de o hedefinize ulaşmakta kararlısınızdır. Hemen hazırlanır ve yola koyulursunuz. Aceleci bir şekilde evden çıktığınız için maskenizi almayı unutmuşsunuzdur. Arabada tek başınıza bile olmanız, bu yüzden çevrilip ceza yemenize engel olmamıştır.

Yolunuzun üzerindeki bir eczaneden tozu bile süzemeyecek bir maske satın alırsınız ve sonunda yüzünüzde maskenizle toplantınızın olacağı büyük işyerine vardığınızda artık dakikalar kalmıştır randevunuza. Tüm aksiliklere rağmen tam zamanında orada olmanın dayanılmaz hafifliği ile tam kendinizden geçecekken, kapıda ateşiniz ölçülür ve HES kodunuz sorulur.
 
HES kodu uygulamasını elleriniz titreye titreye görevlilerin küçümser bakışları arasında telefonunuza indirmeye çalışırsınız. Beceremeyip onlardan yardım istersiniz ama kimse size sosyal mesafe kuralları gereğince yaklaşmak istemez. Zaten biraz tuhaf birisinizdir onlara göre. Sonunda bir şekilde HES kodunuzu okutup koştura koştura toplantı salonuna varırsınız ancak 25 dakika gecikmişsinizdir artık ve de toplantı salonunun kapıları size çoktan kapanmıştır.

Olaylar paranormal bir hal almıştır artık adeta.
Bu günü atlayıp hemen yarın olsun istiyor ve hemen evinize ışınlanlanıp ve bir battaniyenin altına saklanmak, orada kendinize acımak gibi hayaller kurmaya başlarsınız. Kucağınıza artık oturacak bir sevimli kediniz bile yoktur çünkü o sizin sabahleyin ki tepkinizden dolayı sizden köşe bucak kaçacaktır. Siz yapayalnızsınızdır.

Peki siz neden bu kadar kötü bir gün geçirdiniz acaba?

Kesin

A) Kedi suçlu

B) Kapıyı aralık bırakan arkadaş suçlu

C) Maske suçlu

D) Covid suçlu

E) Polis suçlu

F) HES kodu suçlu

G) Yukarıdakilerin hiç biri.

G) şıkkı, yani son şık doğrudur. Çünkü suçlu Sizden başkası değildir.

Bu uğursuz günü SİZ kendiniz yarattınız.

Gününüzün sizin lehinize şekillenmemesine sizin anlık öfkeniz ve orada yarattığınız düşük ya da negatif frekans dalgalanması sebep oldu. Bu frekans dalgası büyüye büyüye bütün bir koca günü ve yapacağınız işle ilgili heyecanınızı ve moralinizi yerle bir etmeye yetti. 


90/10 sırrı tam olarak burada başlıyor.

Bir de filmi geri saralım ve tekrar başa dönelim:

Kediniz bilgisayarın üzerine atladı ve projenizin tüm dataları silindi.
Kedi bundan bir haber size sürtünüyor ve sevgi gösterisinde bulunuyor. Siz ise yaptığınız projenin an be an kendisini güvene alıp bilgisayarınızda güncellendiğini ve belleğe kayıt olduğunu hatırlıyor ve rahatlıyorsunuz. Kedinizin başını sevip ona mama veriyorsunuz.

Kapıyı açık bırakan arkadaşa esprili bir şekilde ‘’az daha senin yüzünden köşeyi dönme hayallerim çöp oluyordu” diyip ona göz kırpıyor ve neşeli bir şekilde ‘haydi çıkalım toplantı saati yaklaşıyor diyorsunuz.’

Keyifli bir şekilde hazırlanıyor, birbirinize maskelerinizi hatırlatıyor ve evden çıkıyorsunuz.
Maske çok önemli! 🙂
(araya laf sokuşturmadan duramıyorum ne yapayım?)

Şansınıza trafik açık ama kontrol var. Olsun, siz az önce aynı fincandan kahve içtiğiniz arkadaşınızla şimdi tamamen virüslerden korunmuş bir şekilde yüzünüzde maskelerle arabada oturuyorsunuz.
Arkadaşınız sizin uygulamalarla pek aranız olmadığını bildiğinden, size ara zamanda yolda HES kodu uygulamasını indiriyor ki, kapıda görevliler bir yandan ateşinizi ölçerken HES kodunuzla sizi rahatça fişleyebilsinler diye.

Arkadaşınızla salına salına toplantı salonuna vardığınızda en az bir 10 dakika erken geldiğinizden dolayı, sizi hemen içeriye alıyorlar, kapılar bu sefer ardınızdan kapanıyor ve mülakatınız başlıyor.

Üzerinizdeki olumlu ve rahat tavırlar dikkatleri çekiyor ve de siz işi kapıyorsunuz.

Hemen arkadaşınızla eve dönüp, kediniz kucağınızda bu muhteşem günü ve de mülakatınızı kutlamaya koyuluyorsunuz.

Bu meseldeki iki farklı ruh halini hepimiz yaşıyoruz. Bakış açınızı biraz değiştirdiğiniz zaman, kelebek etkisini ,+ frekansa ya da, o %10’luk olayın yaratacağı etkiyi tamamen lehinize çevirmeniz mümkündür.

Bu yazıyı yazarken özellikle güncel meseleleri örnek gösterdim ve de bazılarını bizzat deneyimlediğimden, o anda yaşadığım sinir ve stresi bu yazımla pozitif bir anıya dönüştürmek istedim.

Umarım okumaktan sıkılmamışsınızdır. Umarım sizi de bakış açısının önemi ve 90/10 kural düşündürür ve uygulamaya teşvik eder.

Unutmayın. %10’luk kısım her ne kadar bizim kontrolümüz dışında başımıza gelse de, buna vereceğimiz tepki gidişatın %90’ını etkilemektedir. Bu da ne demek oluyor?

Hiç bir şey sizden, sağlığınızdan, huzurunuzdan kıymetli değildir. İnsan bazen ister evde, ister işyerinde veya trafikte olsun çevresine çok fevri hareketlerde bulunup, kötü sözler sarf edebiliyor ya da daha da kötü tepkiler verdirebiliyor. İlk başta, insan ağızından çıkan her sözcüğün önce kendisi bir tadına bakmalıdır ve de sonra onu sarf etmelidir. Tadı hoşunuza gitmiyor mu? O zaman onu başkalarına da zorla tattırmayın.

Şu zamanlarda hepimiz stress altındayız. Yarın ne olacağı belirsiz. Aileler birbirlerine daha çok sahip çıkıp, daha büyük anlayış içerisinde olmalıdırlar. Dostluklar da bilakis öyle. Tüm sinirimizi çoluğumuzdan çocuğumuzdan, evdeki hayvan dostlarımızdan veya sevdiklerimizden çıkarmamalıyız. Bu çok önemli.

Sevgi ve saygılarımla

A.Emine Altındal

Yazı bana aittir.

10/90 Kuralı” için 15 yorum

 1. HERZAMANKİ GİBİ YİNE ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK EMİNE HANIM. YALNIZ SİTEMİM VAR SİZE. YORUMLAR BİLGİLER İÇİN ARAYI UZATMAYIN LÜTFEN. HER GÜN MÜMKÜNSE YAZIN PAYLAŞIN OKUYALIM BİZLERDE. ..TEKRAR TEŞEKKÜRLER. HAMD OLSUN Kİ ŞEHİT AYTUNÇ ALTINDAL HOCAMIZ ARDINDA GÜZEL BİR ESER BIRAKMIŞ. AHMET MUSTAFA KARDEŞİMİZİN DE PAYLAŞIMLARINI OKUMAK İSTERDİM. SEVGİ VE SAYGIYLA KALIN. ..ALLAHA EMANET OLUN. ÖMRÜNÜZ UZUN VE SAĞLIKLI GEÇSİN

  Liked by 1 kişi

   1. MÜBAREK KANDİLİNİZİ TEBRİK EDERİM. SAĞLIK VE HUZURUN SİZİNLE SEVDİKLERİNİZLE HERDAİM OLMASINI TEMENNİ EDERİM EMİNE HOCAM. BU VESİLEYLE ŞEHİT AYTUNÇ ALTINDAL HOCAMIZA DA YÜCE ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM. MEKANI CENNET OLSUN GÜZEL İNSANIN NURLAR İÇİNDE UYUSUN. SELAM OLSUN ONUN YOLUNDAN GİDENLERE. TÜRK İSLAM IŞIĞI SONSUZA KADAR SÖNMEYECEK

    Beğen

 2. Sevgili Emine Hanım,yazılarınızin hepsi birbirinden güzel, keyifle okuyorum. Su gibi akıyor Kaleminize yureginize saglik. Sevgi dolu guven veren bir insansıniz. Siz hep yazın 🙏

  Liked by 1 kişi

 3. Emine hanım merhaba, mottonuz neden “yukarısı ne ise aşağısı da odur”? Çünkü “yukarıda ne varsa aşağıda da o var” Baphomet’in yukarı ve aşağı el/kol işaretinin açıklaması, ve ayrıca profil resminizde de yüzünüzün yarısını karanlıkta bırakarak tek göz akımına ayak uydurmuşsunuz, aklım karıştı🤷🏻‍♀️

  Beğen

  1. alıntılar

   “İnsanlara kendimi anlatmayı,
   İşlerine geleni duyduklarını fark ettiğimde bıraktım.”

   Mark Twain

   Yukarıdı ne ise aşağısı da odur sözü hermetik felsefeye ait bir sözdür ve benim öğretisi içerisinde olduğum bir felsefedir. Fotoğraf ise hoşuma gittiği için bu şekilde.
   Daha ayrıntılı bir şekilde merakınızı gidermek istiyorsanız inşallah bu yıl çıkacak olan kitabımda nedenleri ve niçinleri okuyabilirsiniz. İyi günler dilerim

   Beğen

   1. Değerli okuyucular ve yorumcular. Yukarısı ne ise aşağısı da odur. Sözü Emine hanımın yazdığı gibi sadece Benimsenmiş felsefi darbı Tabir. İslami karşıtı değil. Kybilon yani bazı fikri ve felsefi akimlarda İlim Dünyasında İnsanları Aydınlatmaya Doğruyu Hakikati Göstermeye Çalışan Münhasır Meclis Şahsiyetlerin Lisanı Hallerden Birisidir. Emine Hanım Şehit Aytunç altındal hocamızın izinden Ayrılmamış Yolundan Gitmektedir. Yüce Allah Bizleri de Onun Yolundan Fikirlerinden İhvanı Sefaların Müslüman Şövalyelerin Alperenlerin Yolundan Ayırmasın. Hakikatler Ancak Arastirilinca Görünür. .Hepinize Selam ve Esenlik Dilerim. Ayrica Twitter Adresinizi göremedim emine hanım

    Beğen

   2. Sayın Eyüp bey,
    Açıklamanız hoş olmuş. Twitter hesabımı yeniden aktive etmem gerekiyor ve de hiç anlamıyorum o işten ancak kızım yardımcı olacak bana. Teşekkür ederim 🙏

    Beğen

   3. Insaallh. ..Kitabınızı Bekliyoruz sabırsızlıkla. Türkiyede mi baskısı olacak acaba. Destek yayınlarindan çıkacak herhalde. ….

    Beğen

 4. Bu arada yukarıdaki örnekler harikaydı! Uzun ve detaylı oluşuyla hiç sıkıcı değildi, aksine bu sayede her iki olayı da resmen yaşamamı ve empati yaparak 90/10 kuralını çok iyi anlamamı sağladı, teşekkürler…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s