Black Goo-Günümüz ve Tarihçesi

Black Goo

Black Goo denilen Madde, şimdilik bir Komplo Teorisinden öte bir fikir gibi gözükmese de, konu hakkında fikirler ve sesler git gide yükselmekte.

Öncelikle bu yazıyı okumadan evvel, sizlere daha önceki yazılarımda işlediğim, ‘’Boyutlar Arası Kapıların Anahtarı: DYCYANIN’’ maddesini ve babamın bizlere ilk defa duyurduğu ‘’RUPA, Programlanabilir Madde’’ başlıklı yazılarımı tekrar hatırlatmak isterim.

Dileyen
www.eminealtindal.com adlı web sitemden bu yazıları tekrar okuyabilir.

Black Goo’yu özellikle yabancı kaynaklarda araştırdığımızda, karşımıza az çok benzer bilgiler çıkmakta ve bunlar oldukça enteresan.

Buralarda verilen bilgilere göre,
Black Goo’nun özü şeytani bir varlıktır ve bu katrana benzer yapışkan siyah madde dünya dışı bir yapay zeka tarafından bedenlenmiş halidir diyelim.

1990’larda çok izlenen hit bilim kurgu TV dizisini çoğunuz hatırlarsınız. The X-FİLES bu maddeyi işlemiştir. Black Goo, o dizide saflık /temizlenme anlamına gelen Purity virüsü aracılığıyla popüler hale getirilmişti ve adını ünlü Alien(Uzaylı) bilim kurgu korku filmindeki Chemical A0-3959X.91-15 maddesinden almıştı.

Büyük resme baktığımızda,kitle kültürüyle bu kadar bağlantılı bir Komplo Teorisinden beklenebileceği gibi, komplo teorileri genellikle bir aldatmaca veya bir tanıtım ya da alıştırma methodu olarak ortaya çıkarılır ve asıl sızacak olan gerçek bilgileri kitlelerin gözünde hurafe olarak algılanmasını sağlar.

Burada yine web sitemde bulunan ‘’Komplo Teorisi Terimini İlk Kimler İcat etti’’ başlıklı yazıma dikkat çekerim.

İddialara göre, Black Goo, kurbanların hastalanmasına neden olan, onları deli eden veya her türlü suç faaliyetini gerçekleştirmelerini sağlayan – genellikle kükürt kokusu yayan (şeytanın elementi) ve kendiliğinden hareket ettiği iddia edilen – gizemli ve kötü bir ”varlıktır.”

Etrafındakilerin yozlaşmasına aktif olarak ilgi duyduğu veya dünyayı ele geçirmek için şeytani bir komployla ya da dünyayı fethetmek isteyen uzaylılarla bağlantılı olduğu söylenir. Bazı teoriler ise, Black Goo’nun çeşitli gizli tarikatlar tarafından dünya dışı bir silah olarak kullanıldığını savunuyor.

Her ne kadar burada yazanlar kimilerine göre ütopik gelse de, ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyelim ve devam edelim. Biraz araştırmanın hiç bir zararı yoktur. Dediğim gibi, yukarıda bahsettiğim diğer yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Bu katranımsının genellikle yeryüzündeki çatlaklardan ortaya çıktığı söylenir, ancak Black Goo’nun gökten “yağmur” olarak düştüğü veya hatta uzay yoluyla geldiğine dair rahatsız edici raporlar da vardır – bazıları Black Goo’nun hiçbir şey yokken ortaya çıktığına tanık olduklarını iddia etmiştir.

Nerede ortaya çıkarsa, orada  hastalık ve fesat ortaya çıkar diye inananların sayısı hiç de az değildir.

Genellikle gökten düştüğünde hayvanların ve insanların hastalanmasına neden olduğunu ve sahillere vurursa cilde yapışıp hem zihinsel hem de fiziksel deformasyona neden olabileceğini, daha da şüpheci zihinler ise Black Goo, bu fenomenlerle karşı karşıya kalan kişilerin cehaleti veya korkusu ile beslenip onları kötü niyetli kişilere dönüştüğünü ve onların ruhunu  kirlettiğini iddia ediyorlar.

Tabii ki daha sembolik bir düzeyde, Black Goo muhtemelen komplo dünyasındaki birçok kişi tarafından “büyük petrolü” ve modern dünyadaki birçok (hepsi değilse de) talihsizlik için suçladıkları hükümet açgözlülüğünü sembolize etmek için kullanılıyor.

Black Goo’nun kurbanları suç işlemeye teşvik ettiği, maddeyle karşılaşan birçok kişinin cinayet veya diğer aşırı şiddet eylemlerine yönelik düşüncelerini etkilediğini iddia edilen suç/cinayet eylemleridir.

Gelelim işin tarihçesine

Eski Mısır tabutları ve mumyaları, bu gizemli “kara yapışkan” ile kaplanmış olarak bulundu.

British Museum’un Bilimsel Araştırma Departmanında Araştırma Görevlisi olan Dr. Kate Fulcher, bu yapışkan maddenin hangi maddeden oluştuğunu ve neden kullanılmış olabileceğini, Mısır cenaze uygulamaları hakkında neler ortaya çıkarabileceğini araştırmış.

Djedkhonsiu-ef-ankh yaklaşık 3.000 yıl önce eski Mısır’da yaşadı ve öldü.

Djedkhonsiu-ef-ankh’ın hayatı hakkında pek bir şey bilmiyoruz, ancak Karnak’taki Amun tapınağında bir rahip olduğunu biliyoruz.

Burada iki ana rolü vardı – biri ‘Cennetin Kapılarını Açan’ idi, yani tapınak kutsal alanındaki tanrının kült imajını içeren tapınağın kapılarını açmaya yetkili rahiplerden biriydi.

Djedkhonsiu-ef-ankh öldükten sonra mumyalandı, ince ketene sarıldı ve alçı ve keten, mumya kutusuna dikildi.

Bu kasa parlak renklerle güzelce boyanmıştı ve yüzü altın varakla kaplıydı. Cenazesi sırasında tabutuna indirildi ve mezarına götürüldü. Daha sonra mumya kasasının her tarafına birkaç litre sıcak siyah “Goo” döküldü, tamamen kaplandı ve kasayı tabuta etkili bir şekilde yapıştırdı. Kapak daha sonra tabutun üzerine yerleştirildi ve yeraltı dünyasına yolculuk yapması için bırakıldı.

Djedkhonsiu-ef-ankh bu işlemi yalnız değildi. Herkes tarafından kullanılmasa da, Mısır mezarlarında kullanılan bu “kara yapışkan”ın birkaç örneği vardır.

Ama bu ne?

Hangi maddelerin bileşimi olduğunu öğrenirsek, Mısırlıların onu neden kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilir miyiz?

Djedkhonsiufankh’ın mumya çantası ve tabutu.
Mısır, 22. Hanedan (MÖ 945-720).

Eski Mısır’da ölüme yönelik ruhsal hazırlıkları ele alan pek çok metin vardır, ancak pratik yönleri ele alan çok az metin vardır.
Mumyalama ve gömme ile ilgili uygulamalarla ilgili bilgilerin sınırlı olduğu görülmektedir. Bu siyah yapışkan madde hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi yollarından biri, ne olduğunu bulmak ve onu kimyasal olarak analiz etmektir. Bunu müzenin altına gizlenmiş bilim laboratuvarlarımızda gerçekleştirdiler.

British Museum uzmanlarına göre bu kara yapışkan nedir?

Tümü Üçüncü Ara Dönemde (MÖ 900-750 civarı) 22. Hanedanlığa tarihlenen on iki tabut ve mumya kutusundan 100’den fazla siyah yapışkan madde örneğini analiz etti uzmanlar.

Bunu yapmak için küçük numuneler aldılar ve ‘Gaz Kromatografisi – Kütle Spektrometrisi (GC-MS)’ adı verilen bir tür kimyasal analiz ettiler.
Bu, her numunenin buharlaştırılmasını ve numunedeki molekülleri ayıran uzun bir tüpten itilmesini içerir.

Tüpün sonunda, moleküller onları kütle/yük oranlarına göre ayıran bir kütle spektrometresine girer. Bundan hangi moleküllerin mevcut olduğunu ve hangi miktarlarda olduğunu söyleyebildiler.

Goo’nun bitkisel yağ, hayvansal yağ, ağaç reçinesi, balmumu ve katı ham petrol olan bitümün bir kombinasyonundan yapıldığını keşfettiler. Bu madde uçucu olduğundan ve buharlaştıklarından veya yapışkan maddenin uygulanmasından bu yana 3.000 yıl boyunca saptanamayan seviyelere düştüklerinden, artık tespit edemedikleri başka içeriklerin de olduğunu düşünüyorlar.

Açıklamaları şöyle:

Malzemeler nereden geldi ve nasıl elde edildi?

‘’Tespit ettiğimiz ürünlerin bir kısmı sadece doğal olarak Mısır dışında bulunuyor ve bu da bunların ithal edildiğini gösteriyor.
Siyah yapışkanda sıklıkla bulduğumuz iki ağaç reçinesi, fıstık ağacı reçinesi ve kozalaklı ağaç reçinesidir.
Ağaç reçinesi, ağaçların yaralanmaya tepki olarak ürettiği ve sertleşerek kırılgan bir katıya dönüşen bir sıvıdır.

Antep fıstığı ağaçları, Yunanistan’dan Batı Asya’ya kadar Akdeniz çevresinde yetişir. MÖ 1347-1332 yılları arasında Mısır’ın kraliyet şehri Amarna’da ve yaklaşık olarak aynı tarihlerde (Türkiye’nin batı kıyısı açıklarında) Uluburun batığında, fıstık ağaçlarından reçine içeren amphoralar (çömlekler) bulunmuştur.

Seramiklerin analizi, bu kapların büyük olasılıkla, muhtemelen reçinenin toplandığı yer olan modern İsrail’de Hayfa çevresindeki bölgede yapıldığını gösteriyor. Antep fıstığı reçinesi eski Mısır’da tütsü olarak ve boyalı tabutlarda altın vernik olarak da kullanılıyordu, bu yüzden makul miktarlarda ithal edildiğini biliyoruz.

Kozalaklı reçine çam, sedir, köknar ve ardıç gibi çeşitli ağaçlardan gelebilir, ancak bu reçineleri bunca yıldan sonra ayırt etmek zordur. Bu tür ağaçların yetiştiği en güneydeki Lübnan, bu reçinenin daha kuzeydeki bir yerden Mısır’a da ithal edildiğini gösterir.

Kozalaklı reçinenin diğer ritüel veya cenaze kullanımlarıyla ilgili kavanozlarda da bulunması, yine bunun yaygın bir ithalat olduğunu düşündürmektedir.

Bitüm, ham petrol ürünleri için bir şemsiye terimdir. Antik çağda kullanıldığı bilinen kimisi sıvı kimisi katı birçok kaynak vardır. Bitüm, milyonlarca yıl boyunca ölmüş ve sıkıştırılmış canlılardan (bitkiler, hayvanlar ve tek hücreli organizmalar gibi) yapılır. Bu canlılar yerel çevreye göre değişiklik gösterdiğinden, Bitüm de bölgeden bölgeye değişir.

Çalışma ,Yazı ve Çeviri bana aittir

A.Emine Altındal


HyperFocal: 0

Black Goo-Günümüz ve Tarihçesi” için bir yorum

  1. Bilgiler icin cok teşekkürler emine hanim, kaleminize saglik. Bir süredir goo karsima cikiyor bazi yazilarda, ama bilgiler cok sinirli. Güclü bir iletken oldugu ve bazi sivilarin, bazi gida maddelerinin icinde oldugu, insan bedenine bulastirilmak istendigi söyleniyor. Bu konuda bilginiz var mi, dogrulugu konusunda ne dersiniz?

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s