Geççek

Şahsi fikir ve analizimdir.

Tarkan’ın ‘GEÇÇEK’ isimli yeni parçasını dinleyip klibini ( isyanını ) izledikten sonra eski bir Sezen Aksu seveni olarak onun parçalarının içinde de bulunan cümleler arası muziplikleri hissetmedim değil, ancak tabi bu sözlerin içinde onun parmağı var mıdır yok mudur o nu bilemem.

Sezen Aksu konusuna pek değinmek istemiyorum, lakin benimde çok tasvip etmediğim bazı noktalar var. Pensilvanya yazdırttı ve oynattığı iddiaları da muhtemelen bu yüzdendir.

Klip başlarken Tarkan’ın canlandırdığı bir hacker görüyoruz. Tek bir tuşa basarak bu klip herkesin ve her kesimin gündemine, gönlüne ve diline düşüyor.

Reklamın kötüsü yoktur sonuçta.

Her kesimden insanın ilgisini çekiyor. Genç, yaşlı, zengin, fakir, kadın, erkek, çocuk bir anda ekranlara kitleniyor.

Hatta VR kullanan küçük bir çocuğun sanal aleminde bile ortaya çıkıyor klip ve çocuk gözlüğünü bir an için çıkarıp realiteye bakıp hemen tekrar gözlüklerini geri takıyor ve orada yansıtılan umut dolu gerçekliğe veya vaad edilen geleceğe bağlanıyor.

Klip devam ederken Tarkan, yani o hacker, kapüşonunu arkaya atıyor ve normalde gizlenen hacker kimliği ortaya çıkıyor. Burada sembolik olarak korku sona eriyor denmek isteniyor. Bir anda parçayı dinleyen herkesin ekranların başında, arabaların içinde, trafikte, sokaklarda ve hastanede zil takıp oynadıkları görülüyor.

Bu parçanın kimin için yazıldığı bence gayet net. Yok Covid’di, yok eski sevgiliydi … bunları geçiniz. Zaten ortada. Bu konuya da fazla girmeyeceğim. Belli bir kesim bu parçadan çok rahatsız oldu, lakin yarası olan gocunsun diyelim. Ancak bu parçanın astronomik kısa bir zamanda muazzam bir izlenme ve beğenme rekoru kırmış olduğu da ortada. Şu ana kada 13.000.000 kişi izlemiş ben bunları yazarken mesela.

İktidara karşı bir araya gelen muhalefet liderlerinin el ele vermeleri ve yuvarlak masada oturup ‘dertleşmeleri’ toplumun büyük bir kesimini bu kadar heyecanlandıramamıştı çünkü artık halkın siyasi liderlere inancı kalmadı.

Trollerin çirkin çırpınışları karşısında daha da güçleneceğini düşündüğüm umut ateşi, belki tek bir tuşla olmasa da at gözlüklerininden kurtulmuş her akıl sahibi insanı tebessüm ettirecektir bu parçayla.

Ayrıca son olarak şunu söylemem gerekiyor ki, bu da benim şahsi düşüncem , bu parçanın birileri tarafından yazdırılmış olma ihtimalinin oldukça yüksek olmasıdır.

Zamanlama fevkalade manidardır çünkü .

Bazı kesimler tarafından umutsuzca beklenen büyük değişim hakikaten vuku buluyor mu dersiniz, yoksa önümüzdeki seçimlerde zarlar beklentilerin ötesinde bir yerlere mi düşecek acaba.

Tarkan’ı belli bir kısım takipten çıkarmış ve bazı vasıfsız tipler (şarkıcı ve sanatçı müsveddeleri) onu kınamışlar. Kınasınlar, kınamak serbesttir.

Zamanı gelecek Ak koyun Kara koyun böylece kendini belli etmiş olacak ve gün gelecek o döneklerin hepsi hatırlanacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s