Shilajit

Shilajit – doğal şifacı

Shilajit, Himalaya’ların tepelerindeki kayalıkların çatlaklarında yüzyıllar boyunca biriken ve bu şekilde doğal yollarla bitki ayrışımlarından oluşan oluşan koyu renkteki yapışkan bir maddedir.

Ayurvedik tıpta sıkça bu bitkisel özünün gücüne başvurulmaktadır. Shilajit, düzenli bir kür halinde kullanıldığında insan bağışıklık sistemi üzerinde majör faydalar yaratmaktadır.

Bunlardan bazılarını kısa kısa sıralamak istiyorum:

1. Alzheimer hastalığına yakalanmamak veya hastalığı durdurmak/iyileştirmek amaçlı kullanılan oldukça yaygın bir yöntemdir.

2. Düşük Testosteron seviyesi sanıldığı kadar nadir bir sıkıntı değildir. Bir çok erkek bu rahatsızlığı farkında bile olmadan deneyimlemektir. Düşük erkeklik hormonu ( testosteron ) belirtileri şunlardır:

– cinsel dürtü kaybı
– saç dökülmesi
– kas kaybı
– kronik yorgunluk
– vücut yağlanması


Bu durumlarda uygulanan 90 günlük, sabah akşam alınan 250 mg’lık saf Shilajit kürü sayesinde önemli sonuçlar elde edilmiş.

3. Kronik halsizlik ve uyuşukluk durumunda hücreler vücudun ihtiyaç duyduğu seviyede enerji üretmez. Bu enerji yoksunluğuna yine Shilajit doğal yoldan müdahale etmektedir.

4. Yaşlanma belirtilerini ve hücre deformasyonlarını neredeyse durduran Fulvik Asit ( Shilajit’in içinde bulunan yoğun madde ) yoğun bir antioksidan ve antienflamatuar olduğundan, uzun ve sağlıklı bir yaşam beklentisini ve yavaş yaşlanmayı garantilemiş olur.

5. Yükseklik korkusunu önler

6. Anemi hastalığı tedavisinde uygulanır

7. Kadınlardaki doğurganlık sorunlarını olumlu yönde etkiler

8. Genel kalp sağlığı için sıkça başvurulan bir şifacıdır

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

Shilajit özünde nadide bulunan bir bitkisel doktordur ( plant doctor )
Bu maddeye olan yoğun talep, piyasaya bazı üçkağıtçıların Shilajit niyetine, insanlara pazarladıkları karışımlar sürmelerine sebep olmuştur. Bu yüzden ister aktarlardan temin edin, ister online satın almış olun, toz veya likit halinde satın aldığınız Shilajit’in kullanıma hazır ve saf olmasına çok dikkat edin.

Kaynak: http://www.healthline.com

İşlenmemiş Shilajit istenmeyen yan etkiler yaratabilir. Çünkü her şey zehirdir, önemli olan dozdur ( Paracelsus ) Yani dünyanın en şifalı maddesini bile yanlış kullanırsak zehir haline dönüşür.

Ayrıca her türlü pisliğin ve virüsün kol gezdiği şu dönemde kendimizi, ailemizi ve çevremizin frekansını yükseltmemiz çok önemli. Bağışıklık sistemimizi ayakta tutmak, ruh ve beden sağlığımızı dengelememiz, ana medya kaynaklarından devamlı yapılan zehirli bilgilendirmelerden, sahte haberlerden uzak durmamız oldukça önemli.

Her kelimenin kendine özgü bir gücü vardır. Birbirimize veya kendimize karşı sarf ettiğimiz olumsuz düşünceler ve pervasızca söylenen sözler öyle boşluğun içinde yok olup gitmiyor. Onlar mutlaka şuur altımızda bir yerlerde asılı kalıyor ve bunlar zamanla taksit düşüncelere dönüşüp bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor.

Ayrıca sizlerle kendi sabah ritüelimi paylaşmak istiyorum.
Sabah uyandığım andan itibaren duygularımı, zihnimi ve bedenimi en dengeli şekilde güne hazırlamak için uygulamaya özen gösterdiklerim:

Sabah uyandınız.
Yatağınızda sessizce uzanırken küçük bir vücut check-up ı yapın.  
Nasıl hissediyorum?
Rahat mıyım yoksa bir gerginlik halinde miyim?
Zihnimde nasıl düşünceler var?
Zihninizi rahatlatıp boşaltırsak güne daha olumlu ve aktif bir şekilde başlamanın yolunu açmış olabilirsiniz.

Alttaki yazı bir Psikiyatri Profesörünün önerileridir:

• İlk düşüneceğiniz şey  “şu an hayatında nelere minnettar olduğunuzdur.” Örneğin sağlıklı bir halde uyanmak, bir yaşam yerinizin olması, ailenizin yanınızda olması, güneşin parlaklığı, çiçeğinizin açmış olması gibi ama sadece neler olumlu ise hayatınızda onları en az bir kaç dakika düşünün. Sonra güne çok daha iyi başlayacaksınız.

• Hemen hastalık haberlerini kontrol ederek güne başlamayın.

• En sevdiğiniz müzikleri açın.

• 10-20 dakika hafif eksersiz yapın.

• Duşa girin. Ilık suyla duş yapın ve bu esnada hastalık, iş ve ekonomik problemleri düşünmeyin. Duş yapmanın keyfini çıkartın.

• Bir bardak çay, kahve, süt veya meyve suyu içip sadece zihninizi hayattaki iyiliğe yöneltin. Sevdiğiniz yiyeceklerden oluşan hafif bir kahvaltı yapın. Kahvaltınıza biraz sevgi katın. Kahvaltı yaparken yakınlarınızla olumlu şeyler hakkında sohbet edin. Çevrenize sürekli talimatlar vermeyin. 

• Aile üyelerinizin ve varsa evdeki evcil hayvanlarınız gözlerine bakıp onlara güzel şeyler söylemeden evinizden çıkmayın.

• İşe giderken kırmızı ışıkları sadece hayatınızda olan güzellikleri düşünmek için kullanın. Toplu taşıma araçlarına biniyorsanız otobüs, tren veya metro duraklarında her seferinde aynı şeyi yapabilirsiniz. Evden çalışıyorsanız, bilgisayarınızı açmadan önce bunu deneyin.

• Kendinizi seçimlerinize göre hareket etmek kendinizi iyi hissettirir ve günün geri kalanında, durumlara nasıl yanıt vermek istediğinize dair seçenekleriniz olduğunu düşündürür.

Ben de şahsen bundan sonra paylaşımlarımı farklı bir boyuta taşımayı amaçlıyorum. Sizlerle güncel ve karanlık haberleri paylaşmam gerekse de, olumlamaları daima hatırlatmayı ihmal etmeyeceğim.

Çünkü Her şeyde bir çatlak vardır, ışık bu sayede içeriye girer. ( Leonard Cohen )

Çeviri ve yazı bana aittir A.Emine Altındal

Shilajit” için 5 yorum

  1. Ağzınıza yüreğinize sağlık değerli emine hanım. Şehit hocamız aytunc altindal rahmetlinin güzel mirasını burdan izlemek dinlemek Nasip oldu. Daha çok yayınlar yazılar bekliyoruz sizden. Sağlıcakla kalın.

    Liked by 1 kişi

  2. O kadar mutluyum ki Emine hanım sizi keşfettiğim için 🙏🏻 Rahmetli babanızın kitaplarını okudum.Kıyıda köşede videolarını incelerken sizi buldum deyim yerinde ise değerli bir maden bulmuş kadar mutluyum.Herşeyin iç içe geçtiği bu dönemde bol bol tavsiye bekliyorum sizden.gönülden sevgiler 😊

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s